For Gørslev IF var en hjemmesejr et krav for at hænge på i toppen, omvendt skulle gæsterne bruge en sejr for at komme lidt væk nedrygningslinjen.
Det var gæsterne som kom bedst fra start, og efter en halv times spil, på et flot kontra angreb, sikkert omsatte chancen til en 1-0 føring til FC Storebælt.
Gørslev IF fik dog hurtigt rystet den scoring af sig, da Nicklas Bust i to omgange fik afsluttet på mål, og i anden forsøg lykkes det at få bolden i nettet til pausestillingen 1-1.
I 2. halvleg overtog hjemmeholdet mere og mere spillet og sad tungt på gæsternes banehalvdel, og kun særdeles godt målmandsspil af FC Storebælts keeper reddede holdet i flere omgange.
Med godt 12 minutter tilbage af opgøret lykkes det dog Mike Hammond Mathiasen, at sætte bolden sikkert forbi målmanden, efter et flot gennemspillet angreb til slutresultatet 2-1 i Gørslev IF’s favør.
Lokalopgør i Førslev
Lørdag 10. maj skal Gørslev IF atter i kamp, hvor holdet skal en tur til Førslev IF.
Holdet håber på stor støtte fra sidelinjen, da kampene imod Førslev IF altid er meget jævnbyrdige og intense.
Kampen fløjtes i gang kl. 14:00 på Førslev IF’s hjemmebane.
0 kommentarer