Anders Clausen: Vi skal rykke op

Bomberen Anders Clausen er overbevist om, at Næstved rykker op denne sæson. Han kan ikke se, hvem der skal forhindre det, selvom han tager hatten af for FC Helsingørs arbejde.

Næstved ligger med helt i toppen af 2. division Øst efter 20 point i de første otte kampe. Det har kun FC Helsingør gjort bedre med 22 point. Og bundrutinerede Anders Clausen fremhæver da også Helsingør som den hårdeste konkurrent. “Men Næver skal op i år”, siger angriberen.

“Vi skal rykke op i år. Det ser ud til, at Helsingør vil byde op til dans, og det skal de have lov til. Jeg er sikker på, at vi i sidste ende tager dem, også over de to kampe mod dem. Set over hele sæsonen skal vi være bedre end dem, og det tror jeg også, vi er. Vi har haft en målsætning fra start af, som hedder 1. division, og det går vi stadig benhårdt efter”, siger Anders Clausen til bold.dk og fortsætter:

“De mistede tre rigtig store profiler i sommerpausen (Kasper Kristensen, Jonas Kallehauge og Jonathan Nielsen, red.), men der er andre, der har taget over, og det må man tage hatten af for. De lægger sig ikke ned uden kamp.”

“Men jeg synes hele tiden, vi udvikler os og har et godt spilkoncept, som vi holder. Og det forsvar, vi har stablet på benene, det står bundsolidt. Vi har haft lidt problemer med at putte den ind i den anden ende, men når det kommer, så kan jeg sgu ikke se, hvem der kan forhindre os i at rykke op”, siger Anders Clausen selvsikkert.

Han fremhæver Mikkel Rygaard og Kristoffer Munksgaard som nøglespillere i bestræbelserne på at komme op i 1. division.

“Kristoffer har udviklet sig helt vildt meget det sidste stykke tid. Han skal bare lige bygge det sidste på, og det er at begynde at lave nogle flere mål. Nu ligger han på den der 10’er-rolle, og det gør han rigtig godt”, roser Anders Clausen og fortsætter:

“Han er god til at finde mellemrummene og finde medspillerne. Men han mangler lige at putte det sidste på og lave mål. Når det kommer, er han en meget tæt på at være komplet. Han er den sammen med Mikkel Rygaard, som vi skal prøve at sætte i scene, fordi han kan noget på egen hånd. Han er sgu en vigtig spiller for os”, siger Anders Clausen.

35-årige Anders Clausen har indtil videre kun scoret et enkelt divisionsmål for Næstved denne sæson. Men mod SC Egedal i morgen har han mulighed for at score sit mål nummer 101 for klubben.

0 kommentarer

Andre artiklertil forsiden

Påsken indledt med nederlag

Påsken indledt med nederlag

Greves første kamp i påsken stod på en tur til Aarhus, hvor den tidligere Superligaklub Aarhus Fremad tog imod på Riisvangen. En chancefattig og mindre køn kamp blev vundet af hjemmeholdet med 1-0, på et mål af Esben Lauridsen efter en halv times spil. Greve har atter en påskekamp på mandag 2. påskedag, hvor rækkens

Greve hentede forårets første sejr

Greve hentede forårets første sejr

Greve hentede lørdag eftermiddag forårets første sejr, da Tingbjerg lagde græs til kampen Brønshøj-Greve. Allerede efter fem minutter kom de i dagens anledning helt blåklædte Grevespillere ellers bagud, da Philip Olsen hårdt presset ikke kunne undgå at score selvmål. Efter tyve minutter måtte en skadet Anders Hunsballe lade sig erstatte af Jakob Sparholt, og det

Greve hentede et overraskende point

Greve hentede et overraskende point

Greve hentede søndag et overraskende point mod rækkens førerhold, Brabrand. Efter en mindre god start på sæsonen viste Greve i dag klart opadgående takter, og på trods af Brabrandføring efter pausen kom Greve godt igen, hvorefter indskiftede Nicolai Nielsen, der er kommet fra Vanløse, med fem minutter igen kunne udligne til slutresultatet 1-1. Det var

Store klø til Greve

Store klø til Greve

Greve fik i den grad ørerne i maskinen, da de søndag hjemme på kunstgræsbanen tabte med 0-4 til midtjyske Kjellerup. Greve brugte størstedelen af kampen på at øse den ene lange bold efter den anden opad banen, hvilket ikke voldte Kjellerup de største problemer at afvise. En besynderlig stil når man ved hvor mange teknisk

Grevenederlag i premieren

Grevenederlag i premieren

Greve, der kvalificerede sig til 2. divisions oprykningsspil, har haft mere gang i svingdøren op til denne sæson end længe set. Væk er Mads Hashiba, Rasmus Vibe, Zia Wahidi, Patrick Christensen, Martin Søndergaard og Christian Larsson. De to sidstnævnte dog ikke længere væk end 2. holdet. Tilgangen lyder på Jacob Berthelsen fra Horsens, Edonis Emini

se mere

Annonce

Kontakt og information

Sociale netværk

Mest populære kategorier