Carlsberg ser frem mod sølvbryllup med Liverpool

I mere end 20 år (siden 1992) har der stået Carlsberg på maven af Liverpool-spillerne, og med en netop indgået forlængelse af sponsoratet, så sikre den danske ølgigant at dette også er tilfældet de kommende 3 år. Dermed kan Carlsberg og Liverpool se frem til muligvis at skulle fejre “Sølvbryllup” sammen.

Der er grund til at hæve ølglassene og tænde for hanerne, for ikke nok med at Carlsberg og Liverpool kan fejre 21 års fødselsdag for samarbejdet mellem øl og bold, så kan de to roligan-yndlinge også fejre, at sponsoratet fortsætter i hvert fald tre år endnu.

Carlsberg og Liverpool har nemlig skrevet under på, at der frem til udgangen af sæsonen 2015/2016 bliver solgt kolde, danske fadøl på Anfield, hvor Carlsberg i 21 sæsoner har langet nok humle over disken til fylde et olympisk svømmebassin.

Samarbejdet med Liverpool startede i 1992 og var Carlsbergs første forbindelse til engelsk fodbold. En forbindelse der er vokset til også at omfatte klubben Arsenal, hele Premier League, FA Cuppen og Wembley, og som har spillet en stor rolle i øllets brusen ind på det asiatiske marked.

“Engelsk fodbold er fantastisk vigtig. Årsagen er, at engelsk fodbold er kæmpe stort i Asien, som jo er vores vækstmarked. Det kan ikke gøres op i kroner og øre, men det er utroligt vigtigt i forhold til kendskabet af vores mærke, specielt i Asien”, siger Jens Bekke, pressechef i Carlsberg til Business.dk

0 kommentarer

Andre artiklertil forsiden

Information om Superligaen

Information om Superligaen

3F Superliga er det danske mesterskab i fodbold. Her kæmper Danmarks 12 bedste hold mod hinanden for trofæet og titlen. Ligaen har eksisteret siden 90’erne og har fra første sæson, år efter år fået massevis af danske fodboldfans på tribunerne landet over, eller klistret til skærme i stuerne, i bussen, hemmeligt under bordet til barnedåb

Dagens Fødselar: Peter Schmeichel fylder 51 år (WebTV)

Dagens Fødselar: Peter Schmeichel fylder 51 år (WebTV)

Peter Schmeichel (født 18. november 1963 i Gladsaxe) er tidligere dansk målmand på det danske fodbold a-landshold, der bl.a. blev Europamestre i 1992. I dag fylder Peter Schmeicel 51 år. Peter Boleslaw Schmeichel, som er hans fulde navn, var polsk statsborger, indtil han fyldte 7 år, idet hans far var fra Polen. Karrieren startede i

Køge Boldklub ikon runder 90 år

Køge Boldklub ikon runder 90 år

Erik ‘Messer’ Schmidt, klub-ikon med 75 års medlemsskab i Køge Boldklub, runder i dag (18. november) 90 år. Køge Boldklubs ældste medlem kunne i dag fejre sin 90-års fødselsdag og naturligvis fejrede fødselaren, der har hele 75 års klub-medlemsskab, dagen i boldklubbens lokaler. ‘Kaffeklubben’ hos Køge Boldklub havde arrangeret en værdig fødselsdagsfest for dagens 90-års

Greve er klar med kunstgræsbane nummer to

Greve er klar med kunstgræsbane nummer to

Fredag aften kunne borgmester Pernille Beckmann erklære kunstgræsbane nummer to i Greve idrætscenter for åben. Med ca. 1200 fodboldspillere har en enkelt bane været alt for lidt for den store klub.

Køge Park projektet udskydes igen

Køge Park projektet udskydes igen

Det (måske) kommende nye stor-stadion i Køge Kommune, der gentagne gange er blevet ramt af udskydelser og forsinkelser, rammes nu af endnu en forsinkelse på op til 6 måneder. Det føles snart som en evighed hvor snakken om et nyt stor-stadion i Køge har stået på. Faktisk lovede Køge’s politikere (med dengang siddende borgmester Maria

se mere

Annonce

Kontakt og information

Sociale netværk

Mest populære kategorier