Den 27-årige spiller vender hjem til FCR, som han foreløbig har repræsenteret gennem syv sæsoner og spillet 157 kampe for.
FC Roskildes cheftræner, Anders Theil, glæder sig da også over at have “Chrille” tilbage i klubben.
“Det er jeg rigtig glad for. Chrille har en masse individuelle kvaliteter, som vi uden tvivl får brug for i den kommende sæson – og også kunne have brugt det sidste års tid. Jeg er godt nok ikke i tvivl om, at vi kommer til at have bolden meget mere end i sidste sæson, men vi møder også en del flere hold, som pakker sig, når de møder os – og dér er det vigtigt, at vi har en hurtig og gennembrudsstærk spiller som ham til at løsne det op – og så er han en fin fyr, som kender og er glad for klubben”, siger Anders Theil.
FC Roskilde har også fået tilgang fra egne rækker i form af Frederik Refsgaard og Morten Jørgensen, som begge bliver rykket op fra RB 1906’s serie 1-hold, mens Kevin Bechmann Timm, Jakob Rasmussen, Jens Mårtensen og Christian Møller alle forlader FC Roskilde i sommerpausen.
Kilde: sn.dk
0 kommentarer