Peter Boleslaw Schmeichel, som er hans fulde navn, var polsk statsborger, indtil han fyldte 7 år, idet hans far var fra Polen.
Karrieren startede i Ledøje-Smørum, herefter som 8-årig i Høje Gladsaxe og som 18-årig i Hero. Hans professionelle karriere begyndte da han debuterede som 18-årig i 3. division for Gladsaxe-Hero Boldklub, som klubberne i mellemtiden var fusioneret til. Han skiftede til Hvidovre IF og fik straks gjort sig gældende som en af Danmarksturneringens bedste målmænd og sikker straffesparksskytte. Han skiftede til Brøndby IF som han blev Danmarksmester med i 1987, 1988, 1990 og 1991. Udlandet fik for alvor øjnene op for den unge danske målmand gennem Brøndby IFs præstationer i UEFA Cuppen i 1990/1991, hvor holdet først blev slået ud i semifinalen af AS Roma.
I 1991 blev Schmeichel købt af Manchester United fra den bedste engelske række for 500.000£ – godt fem mio. kr. United-manager Alex Ferguson har senere beskrevet handelen som “århundredets køb”.
Schmeichel udviklede målmandsspillet med sit frygtede lange, præcise udkast, hvor han satte hurtige kontraangreb i gang med lange udkast til holdets fløje. Teknikken resulterede i mange mål for de hold han spillede på og er siden blevet en del af standardrepertoiret for målmænd. I starten og midten af 90’erne blev Schmeichel betragtet som verdens bedste målmand – han forblev blandt Europas bedste målmænd indtil sit selvvalgte exit i Manchester United i 1999.
I tiden i Manchester United vandt Schmeichel fem engelske mesterskaber og tre FA Cup titler. Internationalt vandt Schmeichel i sit første år i klubben Den Europæiske Super-Cup, men den store triumf kom i 1999, hvor Manchester United som den første og hidtil eneste engelske klub vandt The treble – mesterskabet, FA-Cuppen og UEFA Champions League.
Efter denne fantastiske sæson skiftede Schmeichel til Sporting Lissabon, for at trappe ned og spille på et lidt mindre krævende niveau. Han blev portugisisk mester med klubben i 2000.
Siden debuten i 1. division i 1987 og helt frem til 2001 er han sammen med sit hold aldrig sluttet dårligere end nummer to i ligaen.
England trak dog stadig i Schmeichel og han vendte efter kort tid i det portugisiske tilbage til England, hvor han afsluttede karrieren med ophold i Aston Villa og Manchester City. Hans søn, Kasper Schmeichel skrev senere kontrakt med Manchester City.
En ting, der mere end noget andet karakteriserede målmanden Peter Schmeichel, var hans perfektionistiske og stålfaste vindermentalitet, der gav sig udslag i en højtråbende og krævende attitude over for sine medspillere, som dog altid kunne regne med, at Schmeichel stillede mindst lige så store krav til sig selv, som han gjorde til dem – et mentalt sammenspil mellem Schmeichel og hans forskellige forsvar, der har vundet utallige kampe i tidens løb.
Landsholdskarrieren
Han har spillet 129 landskampe på Danmarks fodboldlandshold. Han debuterede i 1987 i OL-kampen i Levadia mod Grækenland – blev Europamester i 1992 og sluttede i 2001 mod Slovenien. Det blev til en samlet spilletid på 11.415 minutter (190 timer). Han holdt målet rent i 56 kampe. Desuden er han er den eneste danske landsholds-målmand, der har scoret for Danmark (1 mål), det var i en venskabskamp mod Belgien på et straffespark. Han deltog ligesom Michael Laudrup i fem slutrunder hvilket også er rekord.
Inden han blev fast mand på A-landsholdet, nåede han at spille 8 U21-landskampe (1984-86). Han var med på ligalandsholdets tur i 1986 til Irak, Emiraterne og Mexico. I 1988 til Brasilien og i 1990 til Emiraterne. I 2001 debuterede han på Oldboyslandsholdet i en kamp mod Tysklands gamle stjerner som Danmark vandt 3-2.
0 kommentarer