Er Bjerregaard på vej ud af Brøndby?

Ifølge Ekstra Bladet får Per Bjerregaard ikke tildelt en plads i Brøndbys Fodbold Fond.

Per Bjerregaard er tidligere i år trådt tilbage som formand for Brøndby IF’s professionelle afdeling, og nu ser det ud til, at den aldrende Mr. Brøndby er på vej til at miste mere magt i sin klub.

Ekstra Bladet skriver således, at Per Bjerregaard formentlig ikke kommer til at sidde i Brøndbys magtfulde Fodbold Fond i fremtiden.

I aften skal Brøndbys amatørafdeling sætte navn på det sidste af de to personer, som udpeges til en plads i Brøndbys Fodbold Fond. Carsten Sørensen har den ene plads, og ifølge Ekstra Bladet går den anden altså ikke til Per Bjerregaard.

Brøndbys Fodbold Fond er storaktionær i Brøndbys professionelle afdeling og med næsten 33 procent af stemmerne reelt set den største magthaver og beslutningstager i det professionelle Brøndby.

Dermed bliver Per Bjerregaard reelt sat uden for indflydelse, hvis han ikke får en plads i Brøndbys Fodbold Fond – hvad der altså ikke er udsigt til.

Bjerregaard er dog stadig formand for amatørafdelingens bestyrelse, og her mener Ekstra Bladet at vide, at han selv må bestemme tidspunktet for sin afgang.

0 kommentarer

Andre artiklertil forsiden

Duen rundede kamp nummer 100 for HB Køge

Duen rundede kamp nummer 100 for HB Køge

HB Køges 23-årige keeper Frederik Due (årgang 92) spillede, søndag 10. April, sin kamp nummer 100 for HB Køges bedste mandskab. Og inden sommerpausen kan han faktisk, om alt går vel, gå hen og blive den spiller med flest kampe for HB Køge nogensinde. Tilbage i 2012 debuterede Fredrik Due, der stort set altid har

Tommy Møller vandt kampen mod HB Køge

Tommy Møller vandt kampen mod HB Køge

HB Køge led endnu et nederlag til Tommy Møller Nielsen. Denne gang i Østre Landsret og må nu af med rundt regnet en million kroner til Ricardos søn, der nu to gange har fået rettens ord for at han har krav på pengene. I mere end tre år har den tidl. HB Køge Cheftræner Tommy

Pokaleventyret i Bjæverskov sluttede onsdag aften

Pokaleventyret i Bjæverskov sluttede onsdag aften

Der var mødt et pænt stort antal tilskuere frem til pokaldyst i Bjæverskov, da de lokale helte fra serie 2 havde fint besøg fra landets næstbedste række i form af Næstved. Lokalbolds udsendte medarbejder: Søren Schmidt, var på plads til pokalkamp i Bjæverskov.   Stor forskel på landets næstbedste række og DBU Sjællands serie 2

Køge Boldklub ikon runder 90 år

Køge Boldklub ikon runder 90 år

Erik ‘Messer’ Schmidt, klub-ikon med 75 års medlemsskab i Køge Boldklub, runder i dag (18. november) 90 år. Køge Boldklubs ældste medlem kunne i dag fejre sin 90-års fødselsdag og naturligvis fejrede fødselaren, der har hele 75 års klub-medlemsskab, dagen i boldklubbens lokaler. ‘Kaffeklubben’ hos Køge Boldklub havde arrangeret en værdig fødselsdagsfest for dagens 90-års

Greve Fodbold indgår hovedsponsorat med Spar Nord Bank

Greve Fodbold indgår hovedsponsorat med Spar Nord Bank

Greve Fodbold har indgået en hovedsponsoraftale med Spar Nord Bank, foreløbig frem til 30/6-2016, med option på forlængelse. Direktør for Spar Nord Køge Bugt, Jesper Køster, har selv en fortid som ungdomsspiller i Greve Fodbold før han som senior opnåede godt 150 divisionskampe for Køge Boldklub.

se mere

Annonce

Kontakt og information

Sociale netværk

Mest populære kategorier