Et hav af chancer, men 0-0

Fillip Bidstrup3

Arkivfoto: Per-Hugo Clausen

Greve sluttede som bekendt som nummer to i Danmarksseriens kreds 2 og er dermed i gang med en afsluttende miniturnering mod nummer to fra DS kreds 1 og 3 om to pladser i 2. division.

Første kamp stod onsdag aften på udebane mod Kastrup, der i foråret har vist svingende resultater, fra nederlag på 0-4 til Jægersborg fra bunden af rækken, til sejr på 6-1 over Vanløse fra toppen af rækken.

Derfor ville det også på forhånd være nærmest umuligt at spå om udfaldet af kampen, selvom Greve har haft et anderledes stabilt forår med 11 sejre, 1 uafgjort og 1 nederlag.

Efter en jævn indledning på kampen af begge hold, fik Greve efter små tyve minutter for alvor fat i kampen, og bortset fra de sidste ti minutter var holdet i en solid styring af kampen og kom frem til et hav af chancer, specielt før pausen.

En pauseføring på 0-4 ville ikke en eneste have kunnet rynke på næsen af, uden at ville miste al troværdighed i vennekredsen for tid og evighed.

Specielt Fillip Bidstrup (foto), viste høj høj klasse, og Kastrup fandt aldrig ud af en måde at stække ham på.

Desværre fik Greve ikke noget ud af ”Bisse´s” anstrengelser, da den ene chance efter den anden på det skammeligste blev misbrugt, og dermed endte kampen som den startede… 0-0, selvom Kastrup´s anfører Steven Rasmussen tyve minutter før tid modtog et rødt kort.

Næste kamp i oprykningsturneringen står på lørdag hvor nordjyske Vejgaard tager imod Kastrup.

Greve´s næste og sidste kamp bliver på tirsdag den 28/6 kl. 19, hvor Vejgaard skal den lange tur til Greve.

 

 

 

0 kommentarer

Andre artiklertil forsiden

Påsken indledt med nederlag

Påsken indledt med nederlag

Greves første kamp i påsken stod på en tur til Aarhus, hvor den tidligere Superligaklub Aarhus Fremad tog imod på Riisvangen. En chancefattig og mindre køn kamp blev vundet af hjemmeholdet med 1-0, på et mål af Esben Lauridsen efter en halv times spil. Greve har atter en påskekamp på mandag 2. påskedag, hvor rækkens

Greve hentede forårets første sejr

Greve hentede forårets første sejr

Greve hentede lørdag eftermiddag forårets første sejr, da Tingbjerg lagde græs til kampen Brønshøj-Greve. Allerede efter fem minutter kom de i dagens anledning helt blåklædte Grevespillere ellers bagud, da Philip Olsen hårdt presset ikke kunne undgå at score selvmål. Efter tyve minutter måtte en skadet Anders Hunsballe lade sig erstatte af Jakob Sparholt, og det

Greve hentede et overraskende point

Greve hentede et overraskende point

Greve hentede søndag et overraskende point mod rækkens førerhold, Brabrand. Efter en mindre god start på sæsonen viste Greve i dag klart opadgående takter, og på trods af Brabrandføring efter pausen kom Greve godt igen, hvorefter indskiftede Nicolai Nielsen, der er kommet fra Vanløse, med fem minutter igen kunne udligne til slutresultatet 1-1. Det var

Store klø til Greve

Store klø til Greve

Greve fik i den grad ørerne i maskinen, da de søndag hjemme på kunstgræsbanen tabte med 0-4 til midtjyske Kjellerup. Greve brugte størstedelen af kampen på at øse den ene lange bold efter den anden opad banen, hvilket ikke voldte Kjellerup de største problemer at afvise. En besynderlig stil når man ved hvor mange teknisk

Grevenederlag i premieren

Grevenederlag i premieren

Greve, der kvalificerede sig til 2. divisions oprykningsspil, har haft mere gang i svingdøren op til denne sæson end længe set. Væk er Mads Hashiba, Rasmus Vibe, Zia Wahidi, Patrick Christensen, Martin Søndergaard og Christian Larsson. De to sidstnævnte dog ikke længere væk end 2. holdet. Tilgangen lyder på Jacob Berthelsen fra Horsens, Edonis Emini

se mere

Annonce

Kontakt og information

Sociale netværk

Mest populære kategorier