FC Roskilde er kommet under nedrykningsstregen

FC Roskilde tabte søndag bundopgøret mod Næstved med 0-1 på udebane og røg under nedrykningsstregen. Det ærgrede i den grad stopperen Ole Budtz, der ikke mente, at man fortjente sejren i dag.

arkivfoto

 

FC Roskilde kæmper for at undgå nedrykning i landets næstbedste række, men med klubbens tredje nederlag på stribe røg Carsten Broes tropper i dag under stregen, da Næstved vandt 1-0 hjemme på mål af Andreas Lissau. FC Roskilde fortjente dog ikke meget mere i dag, ifølge den store stopper Ole Budtz.

“Det er selvfølgelig en tom følelse, men i dagens kamp synes jeg ikke, at vi gjorde os selv fortjente til at hente de tre point”, fortæller en ærlig Budtz til bold.dk.

“Det har været spændt her i de sidste par kampe, for der står jo noget på spil, så der kommer en vis nervøsitet, men med det sagt, så synes jeg også vi har haft vores andel i de andre kampe”, fortæller stopperen og uddyber:

“I hvert fald Hjørring-kampen, hvor vi sidder fuldstændig på det og smider det, og AB-kampen var også god, bortset fra anden halvleg, hvor vi så taber. I dag har vi også et skud på stolpen og vores chancer, så det er lidt stolpe ud for os”, lyder det fra Ole Budtz inden han retter fokus mod det vaskeægte bundbrag næste weekend hjemme mod Skive.

“Jeg håber selvfølgelig, at vi på søndag mod Skive får vendt skuden, for det er en kamp, der virkelig skal vindes”, slutter den høje forsvarsspiller.

FC Roskilde har et point op til netop Skive på den rigtige side af nedrykningsstregen.

Kilde: bold.dk

 

0 kommentarer

Andre artiklertil forsiden

Påsken indledt med nederlag

Påsken indledt med nederlag

Greves første kamp i påsken stod på en tur til Aarhus, hvor den tidligere Superligaklub Aarhus Fremad tog imod på Riisvangen. En chancefattig og mindre køn kamp blev vundet af hjemmeholdet med 1-0, på et mål af Esben Lauridsen efter en halv times spil. Greve har atter en påskekamp på mandag 2. påskedag, hvor rækkens

Greve hentede forårets første sejr

Greve hentede forårets første sejr

Greve hentede lørdag eftermiddag forårets første sejr, da Tingbjerg lagde græs til kampen Brønshøj-Greve. Allerede efter fem minutter kom de i dagens anledning helt blåklædte Grevespillere ellers bagud, da Philip Olsen hårdt presset ikke kunne undgå at score selvmål. Efter tyve minutter måtte en skadet Anders Hunsballe lade sig erstatte af Jakob Sparholt, og det

Greve hentede et overraskende point

Greve hentede et overraskende point

Greve hentede søndag et overraskende point mod rækkens førerhold, Brabrand. Efter en mindre god start på sæsonen viste Greve i dag klart opadgående takter, og på trods af Brabrandføring efter pausen kom Greve godt igen, hvorefter indskiftede Nicolai Nielsen, der er kommet fra Vanløse, med fem minutter igen kunne udligne til slutresultatet 1-1. Det var

Store klø til Greve

Store klø til Greve

Greve fik i den grad ørerne i maskinen, da de søndag hjemme på kunstgræsbanen tabte med 0-4 til midtjyske Kjellerup. Greve brugte størstedelen af kampen på at øse den ene lange bold efter den anden opad banen, hvilket ikke voldte Kjellerup de største problemer at afvise. En besynderlig stil når man ved hvor mange teknisk

Grevenederlag i premieren

Grevenederlag i premieren

Greve, der kvalificerede sig til 2. divisions oprykningsspil, har haft mere gang i svingdøren op til denne sæson end længe set. Væk er Mads Hashiba, Rasmus Vibe, Zia Wahidi, Patrick Christensen, Martin Søndergaard og Christian Larsson. De to sidstnævnte dog ikke længere væk end 2. holdet. Tilgangen lyder på Jacob Berthelsen fra Horsens, Edonis Emini

se mere

Annonce

Kontakt og information

Sociale netværk

Mest populære kategorier