Greve er tilbage i 2. division

Champagne

Endelig….. Efter fem års forgæves forsøg på oprykning til 2. division for Greve, lykkedes det tirsdag aften da allerede oprykkede Vejgaard fra Aalborgkanten blev besejret med 4-0 efter 2-0 ved pausen.
Greve skulle lige bruge de første 5-10 minutter på at få nerverne ud af benene og finde en rytme, men da først Fillip Bidstrup efter 12 minutter havde bragt Greve på 1-0, var der kun en vej og den var ensrettet.

Patrik Jensen kunne efter små 40 minutter øge til 2-0 og efter pausen var det Sebastian Frank, der scorede til både 3 og 4-0.

Greve er efter fem år tilbage i 2. division hvor udelukkende hold vest for Storebæltsbroen venter, men sportsligt ligger der store muligheder for yderligere fremgang for de blå.

 

Foto: Benny Andersen.

 

 

 

0 kommentarer

Andre artiklertil forsiden

Temperaturen stiger på lokalbold og e-sport

Temperaturen stiger på lokalbold og e-sport

Når bolden ruller kan alting ske. Det er et faktum, som gælder på alle niveauer, og derfor kan lokalbold (fodbold) i serie 3 være lige så medrivende som en Premier League kamp på Old Trafford. Derfor elsker vi fodbold. The beautiful game. Denne artikel tager et kig på, hvad der gør lokalbolden til noget særligt.

Sådan kommer du i gang med online betting

Sådan kommer du i gang med online betting

Der er i dag flere og flere, der ser de mange gode muligheder, som der gør sig gældende, når det kommer til online betting. Her er der nemlig tale om en form for indtægt, som ikke kræver meget af den enkelte. Det handler blot om at have en hobby og på den måde få det

Påsken indledt med nederlag

Påsken indledt med nederlag

Greves første kamp i påsken stod på en tur til Aarhus, hvor den tidligere Superligaklub Aarhus Fremad tog imod på Riisvangen. En chancefattig og mindre køn kamp blev vundet af hjemmeholdet med 1-0, på et mål af Esben Lauridsen efter en halv times spil. Greve har atter en påskekamp på mandag 2. påskedag, hvor rækkens

Greve hentede forårets første sejr

Greve hentede forårets første sejr

Greve hentede lørdag eftermiddag forårets første sejr, da Tingbjerg lagde græs til kampen Brønshøj-Greve. Allerede efter fem minutter kom de i dagens anledning helt blåklædte Grevespillere ellers bagud, da Philip Olsen hårdt presset ikke kunne undgå at score selvmål. Efter tyve minutter måtte en skadet Anders Hunsballe lade sig erstatte af Jakob Sparholt, og det

Greve hentede et overraskende point

Greve hentede et overraskende point

Greve hentede søndag et overraskende point mod rækkens førerhold, Brabrand. Efter en mindre god start på sæsonen viste Greve i dag klart opadgående takter, og på trods af Brabrandføring efter pausen kom Greve godt igen, hvorefter indskiftede Nicolai Nielsen, der er kommet fra Vanløse, med fem minutter igen kunne udligne til slutresultatet 1-1. Det var

se mere

Annonce

Kontakt og information

Sociale netværk

Mest populære kategorier