Greve gjorde det umulige

Det hele endte lykkeligt for Greve. Holdet spiller også i næste sæson i Danmarksserien efter det lørdag eftermiddag lige nøjagtig lykkedes at hive det ene point hjem, der var nødvendigt hvis overlevelse skulle blive en realitet.

Fuld kontrol over 1.halvleg og føring på 1-0 efter 25.minutter ved Andreas Birkedal (foto).

Brabrand viste ingen tegn på at ville storsatse så intet tydede på spænding om resultatet.

Men efter pausen virkede det som om Greve kom på banen med en lidt mere kontrabetonet spillestil og Brabrand fik udlignet til 1-1 uden egentlig forvarsel. De havde stadig ikke travlt.

Greve´s kontraspil gav to friløbere til Andreas Birkedal men da disse blev misbrugt kom der unødig spænding ind i kampen da Brabrand de sidste 15-20 minutter begyndte at røre på sig og med lange bolde fik skabt lidt panik i de bagerste Greverækker.

To længevarende Brabrandskader gav 5-6 minutters forlængelse og i sidste minut fik Greve reddet på stregen. Ufatteligt held for Greve at den bold ikke røg i mål. Det havde dog også været stik imod spil og chancer hvis det havde været tilfældet men det er en helt anden historie.

Greve klarede den hjem og mon ikke holdet i næste sæson kan og bør markere sig i den anden ende af rækken?

Greve er stadig uden et navn på en ny cheftræner men tre trænere blev spottet på stadion i dag; Carsten Broe, Jimmy Kastrup og Hans Brun Larsen.

0 kommentarer

Andre artiklertil forsiden

Påsken indledt med nederlag

Påsken indledt med nederlag

Greves første kamp i påsken stod på en tur til Aarhus, hvor den tidligere Superligaklub Aarhus Fremad tog imod på Riisvangen. En chancefattig og mindre køn kamp blev vundet af hjemmeholdet med 1-0, på et mål af Esben Lauridsen efter en halv times spil. Greve har atter en påskekamp på mandag 2. påskedag, hvor rækkens

Greve hentede forårets første sejr

Greve hentede forårets første sejr

Greve hentede lørdag eftermiddag forårets første sejr, da Tingbjerg lagde græs til kampen Brønshøj-Greve. Allerede efter fem minutter kom de i dagens anledning helt blåklædte Grevespillere ellers bagud, da Philip Olsen hårdt presset ikke kunne undgå at score selvmål. Efter tyve minutter måtte en skadet Anders Hunsballe lade sig erstatte af Jakob Sparholt, og det

Greve hentede et overraskende point

Greve hentede et overraskende point

Greve hentede søndag et overraskende point mod rækkens førerhold, Brabrand. Efter en mindre god start på sæsonen viste Greve i dag klart opadgående takter, og på trods af Brabrandføring efter pausen kom Greve godt igen, hvorefter indskiftede Nicolai Nielsen, der er kommet fra Vanløse, med fem minutter igen kunne udligne til slutresultatet 1-1. Det var

Store klø til Greve

Store klø til Greve

Greve fik i den grad ørerne i maskinen, da de søndag hjemme på kunstgræsbanen tabte med 0-4 til midtjyske Kjellerup. Greve brugte størstedelen af kampen på at øse den ene lange bold efter den anden opad banen, hvilket ikke voldte Kjellerup de største problemer at afvise. En besynderlig stil når man ved hvor mange teknisk

Grevenederlag i premieren

Grevenederlag i premieren

Greve, der kvalificerede sig til 2. divisions oprykningsspil, har haft mere gang i svingdøren op til denne sæson end længe set. Væk er Mads Hashiba, Rasmus Vibe, Zia Wahidi, Patrick Christensen, Martin Søndergaard og Christian Larsson. De to sidstnævnte dog ikke længere væk end 2. holdet. Tilgangen lyder på Jacob Berthelsen fra Horsens, Edonis Emini

se mere

Annonce

Kontakt og information

Sociale netværk

Mest populære kategorier