Før pausen bragte Fillip Bidstrup Greve foran med 1-0 på Patrik Jensens glimrende forarbejde.
Efter pausen kunne Rasmus Vibe øge føringen til 2-0, og atter havde Patrik Jensen næstsidste fod på bolden.
Det holdt desværre kun cirka fem minutter, så havde Fredensborg reduceret.
Herefter lå kampen lidt på vippen for Greve, og indtil flere blandt publikum holdt vejret, da hjemmeholdet få minutter efter reduceringen, bankede bolden på stolpen.
Greve klarede frisag, og med ti minutter tilbage skulle det vise sig, at Grevetræner Michael Møller så rigtigt da han satte tre friske folk på banen i kampens slutfase.
Indskiftede Emil Larsen førte bolden op langs højrekanten, fandt ligeledes indskiftede Lasse Højer, der spurtede det sidste stykke op langs kanten, og smed bolden hårdt og fladt indover, hvor Jonas Skov der naturligvis også var kommet frisk på banen, timede sit løb til perfektion og kunne sparke det afgørende mål ind.
Så var den hjemme….eller det burde den være, for i overtiden begik Grevekeeper Frederik Ulriksen(foto) straffespark. Ulriksen gik dog til den rigtige side og nappede sparket, og så var sejren i hus.
Arkivfoto: Per-Hugo Clausen.
0 kommentarer