Farum Park kan blive ganske trafikkeret næste vinter. Klubberne i 1. division er af DBU underlagt regler om at have et alternativt spillestid i baghånden, såfremt man ikke har varme i banen på den sædvanlige hjemmebane, og det skaber trængsel i Farum.
Tidligere på dagen meldte AB ud, at de har lavet en aftale med FC Nordsjælland om Farum Park som alternativ hjemmebane, og en lignende aftale har HB Køge nu laet.
“Vi er rigtig glade for at vi har kunnet lave en aftale med FC Nordsjælland om brugen af Farum Park, hvis f.eks. frostvejr skulle forhindre at vi kan afvikle vores hjemmekampe. Vi håber dog naturligvis, at vi ikke får behov for at udnytte aftalen, og at vi kan spille alle vore kampe på eget stadion “, siger direktør Peter Frank til klubbens hjemmeside.
Alle 1. divisionsklubber skal senest fra sæsonen 2017/2018 have varme i banen.
0 kommentarer