Sejren kom sikkert i hus, men det var alligevel en noget svingende præstation Rishøj-spillerne lagde for dagen, da de lørdag slog 2. divisionskollegerne fra Lolland Falster Alliancen med 3-1 på kunstgræsbanen ved Køge Stadion.
De første 35 minutter af kampen forløb ellers ganske glimrende for Rishøj, som spillede i højt tempo, med stor præcision i afleveringerne og et aggresivt pres, som betød stor boldbesiddelse.
Allerede i syvende minut bragte Anders Simonsen Rishøj i front. Mikkel Bruun scorede til 2-0 i 20. minut og lige før pausen var Anders Simonsen på pletten igen med målet til 3-0.
2. halvleg var til gengæld knap så god set gennem Rishøj-briller. Alle de gode offensive ting fra 1. halvleg blev voldsomt reduceret og kun en eksemplarisk defensiv og et par gode redninger af Steffen Fasting i målet gjorde, at sejren ikke for alvor kom i fare.
LFA fik dog reduceret ved Youssef Saad i 51. minut.
Kilde: Sn.dk