Spillerflugt hos HB Køge

At menuen nok står på 1. division efter sommerpausen, er man så småt ved at indstille sig på hos HB Køge, der nu justerer budgettet herefter. Dog er der mange spillere, der allerede nu annoncerer deres exit hos HB Køge i sommerpausen.

 

Den sidste mulighed for at opnå sportslig succes i dette forår, forsvandt reelt for HB Køge med nederlaget til AC Horsens i DBUs pokalsemifinale.

Dermed bliver der ingen europæisk fodbold til HB Køge i denne omgang, ligesom den nok står på fodbold i den næstbedste række i Herfølge efter sommerpausen.

Disse fakta får nu HB Køge til at nedsætte budget. Flere spillere er blevet bedt om at gå ned i løn, mens andre har fået besked på at deres kontrakter ikke vil blive forlænget.

Situationen har for alvor sat gang i svingdøren hos svanerne, og det ser ud til at der er temmeligt ensrettet i den dør. Oveni har enkelte spillere selv meddelt at de finder det på tide “at prøve noget nyt”.

 

Mindst 11 spillere klar til at forlade HB Køge

Alt tyder på et farvel til følgende HB-Køge spillere: Målmand Morten H. Jensen, Lasse Kronborg, Viceanfører Thomas Sørensen, midterforsvarer Stefan Hansen, Mads Laudrup, Patrick “Pad” Hansen.

Derudover muligvis også: Simon Richter, Kristian Geertsen, Tobias Thomsen, Ronnie Bendtsen og Anders Nielsen, der alle har kontrakt udløb til sommer.

 

Morten H. Jensen og Lasse Kronborg, er begge blevet forelagt nye kontrakter, men har begge sagt nej til klubbens reduceret udspil.

Thomas Sørensen og Stefan Hansen er iblandt de spillere, der hat modtaget besked om at deres kontrakter ikke forlænges.

Mads Laudrup ønsker selv nye udfordringer og savner mere spilletid.

 

Per Rud: “Det er ikke nemt”

“Det er klart, at vi kommer til at miste noget kontinuitet i truppen, men heldigvis har vi en stærk og bred trup, hvor holdets markante profiler er på længerevarende kontrakter”, udtaler Sportschef Per Rud, der naturligvis sammen med resten af klubbens trænere og scouts er forberedt på denne situation.

“Vi har set og ser fortsat masser af kampe, og har emnerne klar, ligesom der også bliver rykket mellem 2-4 spillere op fra vores eget talentfulde U19 divisionshold”, fortæller Per Rud, og understreger at det ikke er nogen nem opgave, at skabe sammenhæng mellem indtægter og udgifter i tilfælde af nedrykning.

 

Delvis Kilde: HBkoge.dk 

0 kommentarer

Andre artiklertil forsiden

Påsken indledt med nederlag

Påsken indledt med nederlag

Greves første kamp i påsken stod på en tur til Aarhus, hvor den tidligere Superligaklub Aarhus Fremad tog imod på Riisvangen. En chancefattig og mindre køn kamp blev vundet af hjemmeholdet med 1-0, på et mål af Esben Lauridsen efter en halv times spil. Greve har atter en påskekamp på mandag 2. påskedag, hvor rækkens

Greve hentede forårets første sejr

Greve hentede forårets første sejr

Greve hentede lørdag eftermiddag forårets første sejr, da Tingbjerg lagde græs til kampen Brønshøj-Greve. Allerede efter fem minutter kom de i dagens anledning helt blåklædte Grevespillere ellers bagud, da Philip Olsen hårdt presset ikke kunne undgå at score selvmål. Efter tyve minutter måtte en skadet Anders Hunsballe lade sig erstatte af Jakob Sparholt, og det

Greve hentede et overraskende point

Greve hentede et overraskende point

Greve hentede søndag et overraskende point mod rækkens førerhold, Brabrand. Efter en mindre god start på sæsonen viste Greve i dag klart opadgående takter, og på trods af Brabrandføring efter pausen kom Greve godt igen, hvorefter indskiftede Nicolai Nielsen, der er kommet fra Vanløse, med fem minutter igen kunne udligne til slutresultatet 1-1. Det var

Store klø til Greve

Store klø til Greve

Greve fik i den grad ørerne i maskinen, da de søndag hjemme på kunstgræsbanen tabte med 0-4 til midtjyske Kjellerup. Greve brugte størstedelen af kampen på at øse den ene lange bold efter den anden opad banen, hvilket ikke voldte Kjellerup de største problemer at afvise. En besynderlig stil når man ved hvor mange teknisk

Grevenederlag i premieren

Grevenederlag i premieren

Greve, der kvalificerede sig til 2. divisions oprykningsspil, har haft mere gang i svingdøren op til denne sæson end længe set. Væk er Mads Hashiba, Rasmus Vibe, Zia Wahidi, Patrick Christensen, Martin Søndergaard og Christian Larsson. De to sidstnævnte dog ikke længere væk end 2. holdet. Tilgangen lyder på Jacob Berthelsen fra Horsens, Edonis Emini

se mere

Annonce

Kontakt og information

Sociale netværk

Mest populære kategorier