Trænerskifte i Endeslev

Jesper Kruse har efter mere end to år hos Endeslev-Vråby IF (EVIF) valgt at stoppe. Det nye trænerteam består af Stig Andersen og Mathias Sørensen som henholdsvis cheftræner og assistent for både senior og U19 trupperne. Både Stig og Mathias var i sidste sæson at finde hos Skensved IF.

På EVIF.dk både begræder klubben Jesper Kruses afgang og retter en stor tak for hans indsats hos Endeslev, samtidig med at man hilser det nye trænerteam velkommen.

“Jesper har været et rigtigt godt bekendtskab for vores klub, blandt andet som vinder af serie 4 pokalen, oprykning til serie 3 og fastholdelse i flere halvsæsoner, hvilket klubben aldrig har prøvet før i vores lange historie”, forlyder det bl.a. på klubbens hjemmeside.

“Desværre rykker vi nu ned i serie 4 fra efteråret. Vi satser dog på en hurtig oprykning allerede i næste sæson. Summen af det samlede er, at Jesper Kruse har været et overordentligt godt bekendtskab med sin positive indgangsvinkel til fodbolden. Stor tak til Jesper”, skives der på EVIF.dk, som er Endeslev-vråby IF’s hjemmeside.

Stig og Mathias ønskes velkommen
Samtidig byder man velkommen til de to tidligere Skensved-trænere Stig Andersen og Mathias Sørensen, der begge i sidste sæson var medvirkende til at opbygge en solid senior-afdeling hos Skensved IF.

Hos Endeslev får det nye trænerteam ansvaret for både senior-afdelingen samt U19-holdet. Aftalen løber foreløbligt året ud.

Første opgave i serie 4 for Stig Andersens tropper hos Endeslev-Vråby, bliver lørdag 18. August hvor man på hjemmebane møder indvandreklubben Newroz BK, der kommer fra Næstved-området.
Kampen fløjtes igang af Poul-Erik Graae kl. 14:00

Kilde: EVIF.dk

0 kommentarer

Andre artiklertil forsiden

Herfølges seniorer fik flot sæsonstart

Herfølges seniorer fik flot sæsonstart

De to seniorhold i Herfølge Boldklub, der spiller henholdsvis serie 1 og serie 4, fik en rigtig god sæsonstart med maximumpoint og en samlet målscore på 13-1. Serie 1 holdet fra Herfølge sæsondebuterede på udebane mod B73 Slagelse, hvorfra træner Lars Jensen og hele spillertruppen kunne tage tre point med hjem i bagagen til Herfølge

Tommy Møller vandt kampen mod HB Køge

Tommy Møller vandt kampen mod HB Køge

HB Køge led endnu et nederlag til Tommy Møller Nielsen. Denne gang i Østre Landsret og må nu af med rundt regnet en million kroner til Ricardos søn, der nu to gange har fået rettens ord for at han har krav på pengene. I mere end tre år har den tidl. HB Køge Cheftræner Tommy

Pokaleventyret i Bjæverskov sluttede onsdag aften

Pokaleventyret i Bjæverskov sluttede onsdag aften

Der var mødt et pænt stort antal tilskuere frem til pokaldyst i Bjæverskov, da de lokale helte fra serie 2 havde fint besøg fra landets næstbedste række i form af Næstved. Lokalbolds udsendte medarbejder: Søren Schmidt, var på plads til pokalkamp i Bjæverskov.   Stor forskel på landets næstbedste række og DBU Sjællands serie 2

Søren Larsen er ny træner i Køge BK

Søren Larsen er ny træner i Køge BK

Den tidligere landsholds angriber, skal træne Køge Boldklubs U/15 elite hold frem til sommer. Ved siden af prøver af sit nye trænerjob prøver Søren Larsen at få sin virksomhed op at køre. Køge Boldklub får et ganske prominent navn i trænerstolen, for den tidligere landsholdsangriber Søren Larsen, der scorede 11 gange i 20 landskampe, er

Tommy Møller skal have million-erstatning af HB Køge

Tommy Møller skal have million-erstatning af HB Køge

Mere end to års opslidende kamp i retssystemet i striden med HB Køge, er nu slut for den tidligere Cheftræner Tommy Møller Nielsen. Onsdag fik Tommy Møller Byrettens ord for at han har krav på godt 1,1 million kroner fra HB Køge. Tommy Møller Nielsen (søn af tidl. Landstræner Richard Møller Nielsen) fik onsdag medhold

se mere

Annonce

Kontakt og information

Sociale netværk

Mest populære kategorier